مکانی رازآمیز و مخوف به اسم قبرستان جن ها ! 1395/09/16


نها شنیدن این اسم کافیه تا کوله بارتون ببندین و سفر کنین به استان سیستان و بلوچستان و منطقه آزاد و زیبای چابهار.
 این گورستان با سنگ های عظیم الجثه اش، یه مکانه فوق العاده جالب برای ماجراجویانیه که به دنیای ماوراالطبیعه علاقه دارن و دوست دارن این دنیا رو از نزدیک ببینن و لمسش کنن.
گورستان خاموش و مرموز، تو روستای باستانی تیس با قدمت 2300 سال قرار گرفته. 
تو این روستا، اعتقادات و باورهای مردم بلوچ با رازآمیزی و سکوت طبیعت و آثار باستانی به جای مونده، گره خورده و گورستان جن که بلوچ ها بهش جن سنط هم میگن، یکی از همین رازهاست.

گورستان جن

گورستان جن یا همون جن سنط جایی که سنگ قبرهای بزرگ و عجیبی داره و این قبرها محلی های اون منطقه رو به این باور رسونده که اینجا محل دفن آدمیزاد نیست. چون تو این گورستان قبرها کنار هم روی سطحی صخره ای حفر شدن که این شیوه حفاری سوال های زیادی رو به وجود آورده که چه کسانی این گورها رو حفر کردن یا چرا سطح سنگی رو برای حفر کردن انتخاب کردن یا اینکه با چه وسیله و ابزاری تونستن روی سطح سنگی، گورها رو حفر کنن؟ 
چون جواب این پرسش ها هم  به جز سکوت و خاموشی مثل خود گورستان چیزی نبود در انتها پاسخ به دنیای از ما بهترون کشیده شد. امروزه کندن سطح سنگی رو با وسایل ابتدایی به سختی میشه انجام داد شاید به همین دلیله که مردم محلی حفر این گورهارو به نیروی مافوق بشر نسبت میدن. 
این قبرستان عجیب روی تپه ای کم ارتفاع در پای کوه پیل بند قرار گرفته. کنار همین گورستان که به قبرستان شماره 1 تیس مشهوره، قبرستان مردم روستا هم قرار داره اما گورهای این قبرستان بر سطح خاکی نرم حفر شدن. مردم این روستا با اینکه مردگان خودشون رو تو این گورستان دفن می کنن، خیلی مراقبند که شب گذرشون به گورستان جن ها نیوفته. چون بومی های این روستا معتقدن که وقتی هوا تاریک میشه جن ها بر سر مردگان خودشون گریه و زاری می کنن و هر کسی که شبانه گذرش به این گورستان افتاد مورد نفرین جن ها قرار می گیره و بعد از چند روز با عذاب سختی میمیره.

 

گورستان جن

 

گورستان جن

 

گورستان جن

گورستان جن