افشای راز مومیایی ۳۲۰۰ ساله 1395/09/18


ادعای باستان شناسان حاکی از آن است که پرده از راز مومیایی که بیش از ۱۰۰ سال پیش کشف شده بود، برداشته و آن ها توانسته اند هویت این مومیایی را کشف کنند.

آن طور که ایسنا به نقل از تلگراف گزارش می دهد، سال ۱۹۰۴ میلادی بود که  یک باستان‌شناس ایتالیایی پیشگام به نام «ارنستو شیاپارلی» در دره ملکه های مصر، توانست یک گور باستانی را کشف کند. این گور چندین سال پس از تدفین مورد غارت قرار گرفته بود و به همین جهت، دو پایِ یک مومیاییِ بدون سر، تنها سر نخ باستان شناسان برای رسیده به هویت فرد دفن شده در گور بود.

باستان شناسان یک قرن است که به دنبال کشف هویت شخصی هستند که در این گور باستانیِ ۳۲۰۰ ساله دفن شده و اخیرا به نتایجی رسیدند؛ نتایجی که نشان می دهد این فرد که بوده. آن ها می گویند این مومیایی متعلق به نفرتاری همسر اصلی سلطنتی رامسس بزرگ است.

در نهایت تحقیقات باستان شناسان که به وسیله ی مجموعه ای از عکس‌برداری‌های اشعه ایکس و آزمایشان دی‌اِن‌اِی صورت گرفته، منجر به کشف هویت این مومیایی شد و آن ها دریافتند که او زنی بسیار بلند قد با حدود سنی ۴۰ سال بوده است.

آن طور که از محل دفن و اشیایی مثل یک جفت صندل که به همراه این جسد کشف شده نشان می دهد که او از طبقه اشراف بوده است و در حدود سال ۱۲۰۰ پیش از میلاد دفن شده، دورانی که دقیقا به دوران حیات نفرتاری بر می گردد. تمام این ها سبب شده تا باستان شناس ها او را  محتمل‌ترین فردی بدانند که در این گور دفن شده است.

در مورد نفرتاری خوب است بدانید که او  مشهورترین ملکه‌های مصر باستان و همسر رامسس فرعون مصر بود که قلمرو خود را تا خاورمیانه امروزی گسترش داد.

این گور باستانی سال ها قبل از آن که کشف شود، توسط باستان شناس های ایتالیایی غارت شده بود و همین دلیلی بود تا رسیدن به هویت فرد دفن شده دشوار شود.

newss1

صندل‌های کشف شده در گور ملکه نفرتاری

 

معمای مومیایی ۳۲۰۰ ساله حل شد