اگر ایران در اروپا بود! 1395/10/02


چند وقتی است که تصویری دست به دست در فضای مجازی می چرخد که ایران را به تصویر کشیده که بیشتر از ۱۷ کشور اروپایی وسعت دارد و به تنهایی یک سوم قاره اروپا را در بر گرفته است. این تصویر با آن که حاصل نرم افزار فتوشاپ است، آن قدر جذاب و دیدنی شده که حتی برخی گردشگران ماجراجو و عکاسان اروپایی آن را در صفحات  وب سایت های شخصی شان منتشر و از بزرگی و وسعت ایران ابراز شگفتی کردند.

آن طور که ایسنا گزارش می دهد، فیلیپ سالزگبر ( Philipp salzgeber ) که یک عکاس اتریشی است و در زمینه نجوم و طبیعت به صورت حرفه ای فعالیت می کند این عکس را در وب سایت شخصی اش منتشر کرده و این جمله را در وصف آن نوشته: 

ایران واقعا بزرگ است. این مقایسه نشان می‌دهد که ایران به اندازه اروپا است.

در کنار این واکنش که در خارج از مرزهای ایران رخ داده، این عکس در ایران هم واکنش هایی به همراه داشته تا جایی که این عکس را با عنوان «اگه ایران تو اروپا بود» یا «ایران به اندازه قاره اروپا» منتشر کرده اند. اما تمام این ها در حالی است ایران با وسعت یک میلیون و ۶۴۸ هزار و ۱۹۵ کیلومتر مربع مساحت تنها یک هفتم قاره اروپا با مساحت ۱۰ میلیون و ۱۸ هزار کیلومتر مربع وسعت دارد.

این اولین بار نیست که برای نشان دادن بزرگی ایران تصاویری این چنینی منتشر می شود بدون آن که هیچ منطق علمی پشت آن باشد و تازه ترین نسخه ی این تصاویر، عکسی است از نقشه ایران که ۲۰ کشور از قاره های آفریقا، اروپا، آسیا و آمریکای جنوبی را در برگرفته تا “عظمت” آن را بهتر نشان دهد. این تصویر شاید در نگاه اول جالب و هیجان انگیز و خوشایند باشد اما با یک جست و جوی ساده به نادرست بودن آن پی خواهید برد.

 در توضیح این نقشه فرضی چنین آمده: 

«کشورهایی که هرکدام به اندازه یک یا چند استان ایران هستند»

در این نقشه ژاپن را برابر با اندازه پنج استان خراسان شمالی، رضوی، جنوبی، گلستان و مازندران در نظر گرفتند. این در حالی است که ژاپن ۳۷۷ هزار و ۹۷۲ کیلومتر مربع وسعت دارد و این ۵ استان کشورمان در کل ۲۸۶ هزار و ۸۷۰ کیلومتر است!

در بخش دیگر چشمتان به جای تهران و البرز می افتد که با السالوادر که یکی از کوچکترین و پرتراکم‌ترین کشورهای آمریکای جنوبی است، جابجا شده. این کشور کوچک  ۲۱ هزار و ۴۱ کیلومتر مربعی با  دو استانی که مجموعا نزدیک به ۲۴ هزار و ۶۴۷ کیلومتر مساحت داردند مقایسه شده.

و اما جای اصفهان را به آلمان شرقی داده اند. استان‌های سیستان و بلوچستان و هرمزگان با  ۲۵۲ هزار و ۴۸۲ کیلومتر مربع مساحت با آلمان غربی که ۲۴۸ هزار و ۵۷۷ کیلومتر مربع برابر در نظر گرفته شده اند.

در این نقشه پرتغال را به جای آذربایجان شرقی، اردبیل و گیلان می بینید؛ کشوری که مساحت آن  دست‌کم ۱۴ هزار کیلومتر بزرگتر از این سه استان است.

اشتباه در این تصویر تا جایی است که کرمان و یزد را با انگلستان مقایسه کرده اند؛ دو استانی که  با مجموع ۳۱۰ هزار و ۱۱ کیلومتر مساحت دست کم یک و نیم برابر بیشتر از انگلستان ۲۴۳ هزار کیلومتر مربعی وسعت دارند.

این وضعیت اشتباه را برای سایر استان ها نیز در نظر بگیرد؛ مثلا دانمارک و آذربایجان غربی با هم برابر در نظر گرفته شده اند در حالی که آذربایجان غربی حدود ۵ هزار کیلومتر کوچکتر از دانمارک است و ….

انتشار این تصویر هیچ منطقی در ورای خود ندارد چرا که هیچ کدام از این کشورها و استان ها که با هم برابر در نظر گرفته شده اند نه تنها از نظر وسعت با هم برابری ندارند بلکه از نظر اقلیم و فرهنگ هم سنخیتی با هم ندارند که بتوان آن ها را خواهر خوانده دانست.

از طرف دیگر انتشار این تصویر با این حجم از اشتباهات و اطلاعات غلطی که دارد می تواند وجه ایران را در اذهان عمومی خراب کند، آن هم در وضعی که ایران در دنیا آن طور که باید شناخته نشده است و خیلی ها نگاه درستی به ایران ندارند.

گردشگران، تجار و سیاست مدارانی که برای اولین بار می خواهند به ایران بیایند، معمولا اطلاعات سیاه و نادرستی از ایران دارند و دیدن این تصاویر این چنینی با این حجم از اشتباهات و اطلاعات نادرست می تواند ذهن آن ها را مخدوش تر از گذشته کند. بدون شک این اطلاعات و این ذهنیت خراب می تواند حتی آن ها را از سفر به ایران منصرف کند.

 شاید بهتر باشد هر عکس و متنی که به دستمان می رسد، قبل از آن که آن را به اشتراک بگذاریم کمی در مورد صحت و سقم آن اطلاعات به دست بیاوریم.

 

اگر ایران در اروپا بود!
اگر ایران در اروپا بود!