موزه واسا (کشتی) | Vasa Museum 1395/10/05


یکی از جاذبه های توریستی عجیب شهر استکهلم موزه ایِ که به معنای واقعی کلمه از دل آب بیرون آمده!. 
اسم این موزه عجیب واساست که به کشتی معنی میده.
این کشتی به صورت کاملا سالم از دریای بالتیک بیرون کشیده شده و در واقع یک تونل زمان واقعیِ. اینطور که گفته شده علت اینکه این کشتی تو این مدت طولانی سالم مونده و نپوسیده اینه که محلی که کشتی غرق شده نمک آب کم بوده و کرم های چوب خور تولید نشدن تا بتونن کشتی رو نابود کنن. 
بالا کشیدن کشتی واسا از قعر دریا سه سال طول کشید و سرانجام بعد از ۳۳۳ سال در حضور پادشاه، ملکه و عده ای از مردم سوئد انجام گرفت. امروزه این کشتی در محل مناسبی که با رطوبت ۹۵% تطبیق شده نگهداری میشه.
این کشتی که افتخار ملی سوئد بود آماده شد که اولین سفر خودش رو آغاز کنه ولی متاسفانه بعد دو دقیقه کشتی تعادل خودش رو از دست داد و واژگون شد و آب از دریچه هایی که برای توپها تعبیه شده بود بدرون کشتی سرازیر شد و این کشتی غرق شد! حدود صد و پنجاه نفر در آن لخظه سوار بر کشتی واسا بودن ولی طبق شواهد بین سی تا پنجاه نفر غرق شدن و در حال حاضر اسکلت بیست و پنج نفر از آنها پیدا شده.
این کشتی که بعد از ۳۳۳ سال در سال ۱۹۶۱ میلادی توسط یک تیم مجرب با تجهیزات بسیار مجهز از آب بیرون کشیده شد و بیست و هفت سال برای مرمت آن تلاش کردند تا کشتی واسارو به شکل قبلی مرمت کنن که سرانجام بین سالهای ۸۸ تا ۹۰ موزه واسا که ساختمانش هم شبیه کشتیِ برای دید عموم افتتاح شد. همراه با کشتی بیش از ۱۴۰۰۰ شیء چوبی یافت شد، که بینشون ۷۰۰ مجسمه کنده کاری شده وجود داشت. این مجسمه ها تک تک مرمت شده و سپس به جای اصلی خود در کشتی برگردانده شدن. انجام این کار درست مانند حل یک پازل بسیار بزرگ بود